Három és fél évszázad, 4-5 emberöltő az az idő, amióta iskola működik településünkön. 1669-ben az egyházlátogatási jegyzőkönyv említ először tanítót Csesztregen. 1848-ban a tanítás már magyar nyelven folyt, anyaga általában a hittan, állampolgári ismeretek, az olvasás, írás és a számolás. Az iskola 1881-ben új helyiségbe költözött, ekkor már két tanító oktatott benne. Ez az épület ma a Kerkai Jenő Emlékház. Az 1913-as év jelentős az iskola történetében, mert az eddig két tantermes, két tanítós iskolát három tanítóssá fejlesztették. 1940-ben megjelent a XX. törvény, mely elrendelte, hogy a hatosztályos elemi iskolát
nyolcosztályos népiskolává kell átszervezni. Az iskola 1948-ig egyházi kézben volt. 1954-ben a Kossuth utcai iskola épületében tornaterem épült. Az akkori járási székhelyen sem volt még ilyen jellegű létesítmény. A tornaterem nagyon sokat lendített az iskola és a falu sportéletén. Az új, öt osztálytermes iskola 1963-ban készült el és ettől kezdve a felső tagozaton már osztott osztályokban folyt a tanítás. Az 1972/73-as tanévben az eddig önállóan működő szentgyörgyvölgyi iskola igazgatásilag a csesztregi iskolához került, és felső tagozatát bevitték a központi iskolába. Ebben az évben készült el az új szárny négy tanteremmel.1986 ismét jelentős éve az iskolának: elkezdődött a tornaterem építése. Kétéves munka után 1988. március 15-én adták át rendeltetésének. 1993-ban adták át az új ebédlőt. Kiemelkedő jelentőségű esemény volt 1999-ben a 330 éves fennállását
ünneplő iskola névadása. Falunk híres szülöttje nevét vette fel iskolánk, Kerkai Jenő páterét, a magyarországi Kalot-mozgalom megalapítójáét. Ebben az évben jelentettük meg az iskolatörténeti kiadványunkat. Elindítottuk a Kerkai-hét programsorozatát, ami a mai napig hagyományunk. 2005/2006-os tanévtől a szentgyörgyvölgyi iskola tagintézményként csatlakozott hozzánk. Bekapcsolódtunk a Harmónia Művészeti Iskola tevékenységébe színjáték és kézműves tanszakokkal. 2011/2012- es tanévben 200 milliós pályázati pénzből megtörtént az iskola teljes külső és belső felújítása. Azóta Zala megye egyik legkorszerűbb iskolájában tanulhatnak a térség diákjai. 2013-ban a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ irányításával újra állami kézbe került iskolánk.
2014-ben újította fel a helyi önkormányzat az ebédlőt és a konyhát a kor igényeinek megfelelő korszerű berendezésekkel.
Jelenleg a 160 tanulónk 14 körzetes településről és 7 körzeten kívüli településről jár hozzánk nap mint nap iskolába. A két évszám (1669 – 2019) közötti időszakban újabb és újabb évfolyamok indultak útjukra az iskola falai közül, generációk nőttek fel, s mára már többüknek a gyermeke és unokája is iskolánk tanulója lett. Köszönöm elődeinknek és jelenlegi kollégáimnak, hogy megőrizték a hivatásukba vetett hitet. Mi pedagógusok a rengeteg változás és változtatás ellenére hiszünk a nevelés lehetőségében, munkánk fontosságában, tisztában vagyunk felelősségünkkel.
Meggyőződésünk, hogy az iskola mindenkor értékteremtő és kultúrateremtő intézmény, s nem csupán szolgáltató központ. Hisszük, hogy a gyermekeket szeretni és biztatni kell, hogy egészségesen fejlődjenek, és iskolánkban igyekszünk biztonságot nyújtó érzelmi környezetet teremteni számukra képességeik szabad kibontakoztatásához.